2011 m. kovo 6 d., sekmadienis

Vartotojo teisės dėl įsigytų prekių keitimo ar grąžinimo

Vartojimo pirkimo-pardavimo sutartis sudaroma tarp asmens, kuris verčiasi prekyba (pardavėjo), ir fizinio asmens, kuris perka perkę savo asmeniniams, šeimos arba namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija, tenkinti. Fizinis asmuo (vartotojas) laikomas silpnąja sutarties šalimi, todėl įstatymuose pirkėjams suteiktos papildomos teisės, įskaitant teisę kreiptis į pardavėją dėl nusipirktų daiktų keitimo ar grąžinimo. Tačiau minėtomis teisėmis pirkėjas gali naudotis laikydamasis specialių taisyklių, įtvirtintų teisės aktuose.

I. Maisto prekių keitimo ir grąžinimo ypatumai

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.362 straipsnyje yra numatyta pirkėjo teisė per 14 dienų nuo prekės įsigijimo reikalauti ją pakeisti analogiška kitokių matmenų, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo preke, o jeigu tinkamos prekės nėra – grąžinti prekę ir atgauti už ją sumokėtą kainą. Atkreiptinas dėmesys, kad pirkėjas minėta teise gali pasinaudoti tik tuomet, kai įsigyjama ne maisto prekė.

Tačiau, jeigu nusipirkta maisto prekė yra netinkamos kokybės, kai jos tinkamumo naudoti terminas dar nėra pasibaigęs, arba prekės pardavimo metu jos galiojimo terminas jau buvo pasibaigęs, savo pasirinkimu pirkėjas turi teisę reikalauti: 1) pakeisti prekę į tokią pačią tinkamos kokybės prekę; 2) atitinkamai sumažinti kainą; 3) grąžinti už prekę sumokėtą pinigų sumą, grąžinant prekę pardavėjui.

Netinkamos kokybės maisto prekė keičiama ar grąžinama prekės pirkimo vietoje arba kitoje pardavėjo nurodytoje bei pirkėjui patogioje vietoje. Kartu su preke pardavėjui reikalinga pateikti: 1) raštišką prašymą, kuriame nurodomi prekės trūkumai ir pirkėjo pasirinktas reikalavimas pardavėjui (pakeisti prekę kita, sumažinti kainą arba grąžinti sumokėtus pinigus); 2) prekės pirkimą patvirtinantį dokumentą (pvz. kasos kvitą). Jeigu pirkėjas negali pateikti prekės pirkimą iš pardavėjo patvirtinančio dokumento, pardavėjas turi teisę atsisakyti vykdyti pirkėjo reikalavimus.

Kai pardavėjas nesutinka su pirkėjo nurodytais prekės kokybės trūkumais, pardavėjas privalo per 3 darbo dienas kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Apie minėtos institucijos atlikto tyrimo rezultatus pardavėjas privalo informuoti pirkėją.

Jeigu pardavėjas nevykdo pirkėjo reikalavimų dėl prekės keitimo ar grąžinimo arba nesikreipia į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą dėl tyrimo atlikimo, pirkėjas gali pats kreiptis į minėtą instituciją ir, gavęs tyrimo rezultatus, apie tai informuoti pardavėją.

Taigi, jeigu maisto prekė yra tinkamos kokybės, tačiau pirkėjas dėl kokių nors kitų priežasčių norėtų ją pakeisti kita preke, tokios teisės pirkėjas neturi. Tačiau, jeigu maisto prekė yra netinkamos kokybės, pirkėjas aukščiau nurodyta tvarka gali pareikšti pardavėjui vieną iš šių reikalavimų savo pasirinkimu: pakeisti prekę kita tokia pačia preke, sumažinti kainą arba grąžinti už prekę sumokėtus pinigus.

II. Ne maisto prekių keitimo ir grąžinimo ypatumai

Jeigu pirkėjui nepatinka nusipirktos ne maisto prekės dydis, forma, spalva, modelis ar komplektiškumas, pirkėjas turi teisę per 14 dienų nuo jos įsigijimo reikalauti ją pakeisti analogiška kitokio dydžio, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo preke, o jeigu tinkamos prekės nėra – grąžinti prekę ir atgauti už ją sumokėtą kainą. Dėl prekių keitimo susidarius kainų skirtumui, atsiskaitoma pagal perskaičiuotas kainas.

Minėtas pirkėjo reikalavimas pakeisti prekes arba grąžinti už jas sumokėtą kainą tenkinamas tik tuo atveju, kai prekės nebuvo naudojamos, nėra sugadintos ar praradusios prekinę išvaizdą, ir pirkėjas yra išsaugojęs dokumentus, patvirtinančius prekių pirkimą iš pardavėjo. Atkreiptinas dėmesys, kad prekės išvaizdos pasikeitimas dėl būtinumo apžiūrėti prekę (pvz. pakuotės išardymas ir pan.) nėra laikomas prekinės išvaizdos praradimu, dėl kurio pirkėjui draudžiama pasinaudoti teise pakeisti arba grąžinti nepatikusią prekę.

Prekės keičiamos ar grąžinamos prekių pirkimo vietoje arba kitoje pardavėjo nurodytoje bei pirkėjui patogioje vietoje, pirkėjui pateikus raštišką prašymą su pageidavimu ir prekės pirkimą patvirtinantį dokumentą (pvz. kasos kvitą).

Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 217, yra išvardintos prekės, kurių negalima keisti ir grąžinti pagal aukščiau nurodytas taisykles, pvz. kosmetikos ir tualetiniai preparatai, fotografijos prekės, knygos, audiniai, apatiniai drabužiai, kūdikių drabužėliai, pėdkelnės, kojinės ir puskojinės, liemenėlės, perlai ir brangakmeniai, televizijos aparatai, laikrodžiai, muzikos instrumentai, baldai, šviestuvai, žaislai ir t. t.

Kai pirkėjui buvo parduota nekokybiška ne maisto prekė, apie kurios trūkumus pardavėjas neinformavo pirkėjo, pirkėjas turi teisę savo pasirinkimu reikalauti: 1) pakeisti prekę tinkamos kokybės preke; 2) atitinkamai sumažinti prekės kainą; 3) per protingą terminą neatlygintinai pašalinti prekės trūkumus; 4) atlyginti prekės trūkumų šalinimo išlaidas, jeigu, pardavėjui nepašalinus trūkumų, trūkumus pašalino pats vartotojas ar su trečiųjų asmenų pagalba; 5) grąžinti už prekę sumokėtus pinigus, vienašališkai nutraukiant pirkimo-pardavimo sutartį.

Tuo atveju, kai nustatytas daikto kokybės garantijos terminas, reikalavimai dėl daikto trūkumų gali būti reiškiami, jeigu trūkumai buvo nustatyti per minėtą terminą. Kai daikto kokybės garantijos terminas nenustatytas, reikalavimai dėl daikto trūkumų gali būti reiškiami per protingą terminą, bet ne vėliau kaip per 2 metus nuo daikto įsigijimo, jeigu įstatymuose ar sutartyje nenumatytas ilgesnis terminas.

Atkreiptinas dėmesys, kad pakeisti techniškai sudėtingą ir brangią prekę galima reikalauti tik tuo atveju, jeigu prekės kokybei nustatyti reikalavimai buvo iš esmės pažeisti.

Prekės keičiamos ar grąžinamos prekių pirkimo vietoje arba kitoje pardavėjo nurodytoje bei pirkėjui patogioje vietoje, pirkėjui pateikus raštišką prašymą, kuriame nurodomi prekės trūkumai ir pirkėjo pasirinktas reikalavimas, ir prekės pirkimą patvirtinantį dokumentą (pvz. pirkimo kvitą), o jeigu prekei buvo nustatytas kokybės garantijos terminas – ir garantinį dokumentą. Jeigu pirkėjas nepateikia prekės pirkimą iš pardavėjo patvirtinančio dokumento, pardavėjas turi teisę atsisakyti vykdyti pirkėjo reikalavimus.

Kai pardavėjas nesutinka su pirkėjo nurodytais prekės kokybės trūkumais, pardavėjas privalo per 3 darbo dienas kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją prie Ūkio ministerijos. Apie minėtos institucijos atlikto tyrimo rezultatus pardavėjas privalo nedelsiant informuoti pirkėją.

Jeigu pardavėjas nevykdo pirkėjo reikalavimų dėl prekės keitimo ar grąžinimo arba nesikreipia į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją dėl tyrimo atlikimo, pirkėjas gali pats kreiptis į minėtą instituciją ir, gavęs tyrimo rezultatus, apie tai informuoti pardavėją.

Nustačius, kad prekės trūkumai atsirado dėl to, kad pirkėjas pažeidė prekės naudojimo ar saugojimo taisykles, pirkėjo reikalavimai dėl prekės keitimo, trūkumų šalinimo ar pinigų grąžinimo netenkinami.

Taigi, jeigu pirkėjui nepatinka įsigyta ne maisto prekė dėl jos spalvos, dydžio, formos ar kitų savybių, pirkėjas turi teisę per 14 dienų nuo prekės įsigijimo reikalauti, kad pardavėjas pakeistų prekę kita preke, o jeigu tinkamos prekės nėra – grąžintų sumokėtus pinigus. Minėta taisyklė netaikoma tam tikroms prekėms, kurios nekeičiamos ir negrąžinamos. Jeigu parduota ne maisto prekė nekokybiška, pirkėjas turi teisę aukščiau nurodyta tvarka savo pasirinkimu reikalauti pakeisti prekę kita, sumažinti kainą, neatlygintinai pašalinti trūkumus (nepašalinus trūkumų per protingą terminą – atlyginti patirtas trūkumų šalinimo išlaidas) arba grąžinti už prekę sumokėtus pinigus.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą